Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor

5-12 yaş arasındaki çocukların da kod yazıp programlama yapabildiğini biliyor musunuz? Geçen yıl dünyada 49 milyon çocuk tam 1 saatte kod yazmayı öğrendi. Sadece 1 haftada 15 milyon çocuk ilk kodlarını yazdılar, 10 milyon kız çocuğu bilgisayarda ilk üretimlerini gerçekleştirdi.

Microsoft Türkiye olarak geleceğimizi bugünden ele almak adına önemli bir adım atıyoruz. 5-12 yaş aralığındaki çocuklara kod yazma hevesi aşılayan Hour of Code etkinliğini 8-13 Aralık tarihlerinde hayata geçiriyoruz. Haydi siz de Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor girişimine katılın ve çocuğunuzun bilgisayarda üretmesine destek verin. 

Dünyada 5-12 yaş aralığındaki çocuklara kod yazma hevesi aşılayan, Başkan Obama, Bill Gates, Mike Zuckerberg ve daha birçok ünlü ismin desteklediği Hour of Code girişimini biz de Türkiye’de 8-13 Aralık tarihlerinde hayata geçiriyoruz.

Bu program kapsamında, kendileri de aslında birer üniversite öğrencisi olan Microsoft Student Partner’lar gönüllü olarak bir hafta boyunca Türkiye’nin çeşitli illerindeki okullarda çocuklara 1 saatte kod yazmayı öğretmek üzere Hour of Code etkinlikleri düzenleyecekler. Minik parmaklar çok eğlenceli ve basit programlar ile kendi uygulamalarını yazıp, oyunlarını geliştirebilecekler.

Eğitimlerimiz Elazığ, Kayseri, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Muğla, Amasya, Kütahya, Siirt, Sakarya, Burdur, Erzurum, Tokat ve Şanlıurfa’nın aralarında olduğu birçok ilde, 10’larca okulda gerçekleşecek. Hedefimiz bir hafta içinde 5 bin çocuğa ulaşmak.

Tabii eğitimler bu bir haftalık sürecin sonrasında da devam edecek. Küçük yaştaki yaratıcı beyinlerin programcılığı kolaylıkla öğrenmesi için tasarlanmış olan KODU ve Techdevelop eğitimleri Açık Akademi web sitesinden ücretsiz ve Türkçe olarak istenildiği zaman alınabiliyor. Böylece çocuklara istedikleri zaman eğitim almaya, bilgilerini geliştirmeye devam edebilme fırsatını sağlıyoruz.

Teknoloji odaklı eğitim, genç neslin geleceği için önemli fırsatlar barındırıyor. Örneğin günümüzdeki mevcut işlerin yüzde 50’den fazlası bir seviyeye kadar teknolojik yeteneğe sahip olmayı gerektiriyor. Uzmanlara göre bu oran önümüzdeki 10 yılda yüzde 77’ye çıkacak.

Bir diğer araştırma da bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında eğitim gören kızların diğer disiplinlerde eğitim alanlara göre yüzde 33 daha fazla kazandığını gösteriyor.

Dünyanın bu alana gösterdiği ilgiyi, geçtiğimiz yıl ABD’de başlayan projenin ilk yılında görebilirsiniz. Hour of Code projesiyle, geçtiğimiz yıl ilk aşamada yalnızca ABD sınırları içinde 10 milyon kişiye ulaşmak hedefleniyordu. Ancak proje hızla yayıldı ve 75 ülkede 40 milyon öğrenciyi ilk kod yazma deneyimiyle tanıştırdı. Sadece 5 gün içinde 15 milyon kullanıcıya ulaşan bu dev proje, dünyada bu kadar çok sayıda kullanıcıya en kısa sürede ulaşan girişim olarak da adını tarihe yazdırdı.

Microsoft, küresel ölçekte kamu ve eğitim kurumlarının büyük destek verdiği bu projeyle 2015 yılında 100 milyon öğrenciye ilk kodlarını yazdırmayı hedefliyor. Böylece inovasyona dayalı fikirlerini hayata geçirmeleri için ilk adımı atmalarına yardımcı oluyor.

Bizler de Türkiye’de aynı heyecanla bu işi başlatmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Sizler de Hour of Code ile ilgili detaylı bilgi almak ve ilk adımı atmak için www.acikakademi.com adresini ziyaret ederek kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Türkiye’nin geleceği için, hepinizi bu mutlu haberi yaymaya ve destek olmaya davet ediyoruz.

Detaylı bilgi için >> https://blog.microsoft.com.tr/minik-parmaklar-gelecegi-programliyor.html