Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

1 Mart 2017 Gelecek Günü'nün teması "Geleceğin Geleceği - Future Of Future"

Tüm dünya insanlarının sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek için düşünmesi, üretmesi ve geleceğe odaklanması amacıyla tasarlanan 1 Mart Gelecek Günü’nde, Fütüristler Derneği ve World Future Society iş birliğiyle düzenlenen Gelecek Günü Konferansı’nda yakın geleceğe damgasını vuracak gelişmeler, fütürizm merceğiyle masaya yatırılacak.
 
Tarih: 1 Mart 2017, Çarşamba
Yer:     Yeditepe Üniversitesi – İnan Kıraç Konferans Salonu
Saat:   09.00 – 17.30

Kayıt ve bilet 

Program
 
09.00 - 09.10      Açılış Konuşması / Eray Yüksek / Fütüristler Derneği Başkanı, Hikaye Anlatıcı, Stratejist, Dijital Dönüştürücü
09.10 - 09.20      Hoş Geldiniz Konuşması / Yeditepe Üniversitesi
09.20 - 09.40      Cem Tarık Yüksel / Unilever Körfez Ülkeleri Genel Müdürü 
09.40 - 09.50      Dr. Mustafa Aykut / Turkcell Yönetim Kurulu ve CEO Danışmanı / Gelecekte İnsanlar ve Makineler Bütünleşecek
09.50 - 10.30      Genç Fütüristler Konuşuyor / Moderatör: Murat Şahin / TFD Yüksek Danışma Kr. Üyesi -Orijinal Şirketleri Kurucu Ortağı
10.30 - 11.20      Cristina Dolan / Global Head of Mkting -Trding Screen Alumna / Bitcoin, Blockchain, Future of Trust
11.20 – 11.40     Sanem Oktar / KAGİDER Başkanı & Managing Partner at directComm
11.40 - 12.00      Cavit Yantaç / Microsoft Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı / Yeni Para Birimi: Veri.
 12.00 - 12.20     Alphan Manas / Fütüristler Derneği Onursal Başkanı - Brightwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı
12.20 - 12.40      Ufuk Tarhan / Fütüristler Derneği Yüksek Danışma Kurulu Üyesi-M-GEN Dijital Ajans Başkanı / T-İnsan 
                              Tarhan aynı zamanda fuayede T-İnsan kitabını imzalayacak. 

12.40 - 13.40      Öğle Yemeği

13.40 - 14.20      Sarah Davanzo / Head of Quantum Foresight for Innovation at L’Oreal
14.20 - 14.40      Alper Kılıç / Danfoss Strateji ve İş Geliştirme Mühendisi / Bir Genç Neden Fütürist Olmak İster?
14.40 - 15.00      Barış Gürkaş / Klinik Psikolog - Genç Fütürist Başkanlığı / Dijital Mutluluk
15.00 - 15.20      Dr. Özge Akbulut / Surgitate Kurucusu / Silikon-Temelli Kompozitlerle Cerrahi Simülasyon Modellerinin Tasarlanması

15.20 - 15.40      Kahve Molası

15.40 - 16.00      Dr. Orhan Irmak / Orhan Irmak Tasarım
16.00 - 16.20      Vivi Soryano / Fütüristler Derneği Üyesi / Gelecekte İnsan
16.20 - 16.40      Emrah Kaya / Youth Holding / Future of Youth
16.40 – 17.20     Ali Kamil Uzun / Deloitte Advisor of B.O.D  ve Hakan Erten / Deloitte Partner-Denetçi / Geleceğin Sertifikalı Fütüristleri

#GelecekGunu #GeleceinGelceği #2017Istanbul 
 

Bugüne kadar kutlanan Gelecek Gün'leri;


2005 yılından bu yana kişi ve kurumlarda gelecek çalışmaları konusunda farkındalık geliştirmek üzere birçok projeye imza atan Fütüristler Derneği, aşağıda açıklanan gerekçelerle, 2013 yılından itibaren her yıl, 1 Mart’ı “Gelecek Günü” olarak kutlama kararı almış ve 2013, 2014 ve 2015’ ve 2016'da Gelecek Günü coşku ile yerli, yabancı, genç, çoluk çocuk pek çok değerli katılımcı ile gerçekleştirilmiştir.
 

Buradan 2013 Gelecek Günü’nün özet videosunu izleyebilirsiniz. 
Buradan 2013 sitesine göz atabilirsiniz. 
Buradan 2014 Gelecek Günü’nün özet videosunu izleyebilirsiniz. 
Buradan 2014 sitesine, 
Buradan 2015 Gelecek Günü’nün özet videosunu izleyebilirsiniz. 
Buradan 2015 sitesine göz atabilirsiniz.
Buradan da 2016 sitesine göz atabilirsiniz 


2013’teki ilk Gelecek Günü’nün teması “Her zaman ve her koşulda sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek için ileri gitme arzumuzu sembolize etmek” üzere “More Forward for Sustainable Future / Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri” sloganı benimsenmiş idi.
 

2014’ün teması ‘’Future of Humanity / İnsanlığın Geleceği’’ olarak kurgulanmıştı. Rengarenk beyin olarak belirlenen logo ile insana dair her şeyi farklılaştıran ve yaratan beynin, sonsuz ve renkli doğasını anlatabilmek hedeflenmişti.
 

2015’te “Future of Youth / Gençliğin Geleceği” ana tema olarak seçilmişti. İçinde bir gencin hayat döngüsünde karar verme ve dünyayı dönüştürmek için adapte olduğu yeni hayat tarzlarındaki değişimleri sembolize gençlerin olduğu beyin logomuz ile geleceği oluşturacak ve gelecekte yaşayacak gençleri, gençliği gündeme taşımak istedik.


2016 yılının teması:  “Future of Woman / Kadının Geleceği”, ana sloganımız “Farklıyız ve Eşitiz! / We Are Different and Equal!”  ve odaklanılan konu “Kadın-Erkek eşitliği / Gender Equality” idi. Tüm gün boyunca bu konunun önemive daha iyi bir gelecek için ne kadar hayati olduğu irdelendi. Örneklerle, rakamlarla gerekliliği, şart olduğu çarpıcı örnek ve önerilerle paylaşıldı. Kadın, erkek ve tüm cinslerin eşit olduğu bir dünyanın ne kadar renkli, aydınlık, sağlıklı, verimli, sürdürülebilir ve dengeli olacağına dair gelecek hayalleri kuruldu, senaryolar kurgulandı. Kadın-Erkek eşit olduğumuz, olacağımız dünyanın neye benzeyeceği, nasıl daha iyi olacağı anlatıldı. 
 

Gelecek Günü’nün gelişmesini sağlayan düşünce;


”Bayramlar, kitlesel kutlamalar insanların dikkatlerini ve enerjilerini ortak noktaya toplamak için müthiş kuvvetli araçlardır. Çoğu da geçmişte olan şeyleri ya da doğanın ritmik tekrarlarını kutlamak içindir. Tarih ve doğa onurlandırmamız gereken kıymetli, ortak değerlerle doludur.  Ancak biz müthiş olasılıklarla dolu ve hep beraber inşa etmekte olduğumuz geleceğin de kutlanması gerektiğine inanıyoruz”…
 

Gelecek Günü tüm dünya insanlarının sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek için düşünmesi, üretmesi ve geleceğe odaklanması için tasarlanmış bir kutlama günüdür.
 

Gelecek Günü fikri Türkiye’de ilk olarak Fütüristler Derneği Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve dünyanın en önemli 100 kadın fütüristi arasında gösterilen Ufuk Tarhan tarafından ortaya atılmış ve tasarlanmış olup, Fütüristler Derneği tarafından temsil edilmektedir.
 

Derneğin amacı ilerleyen yıllarda, aşağıdaki adımları gerçekleştirebilmektir;
 

  • Tüm dünyada 1 Mart’ın hükümetlerce resmi tatil olarak ilan edilmesi
  • Okullarda tarih dersinin başladığı yaşlarda gelecek dersinin de müfredata alınması
  • Gelecek derslerinin konması ve bölümlerinin açılması
  • Okullarda 1 Mart’larda daha iyi bir gelecek yaratmak için Gelecek Günü Projeleri yaptırılması
  • Gelecek Günü kostüm partileri, kıyafet baloları, şarkı, resim, tasarım yarışmaları düzenlenmesi
  • İş yerlerinin çalışanlarına gelecek için yaratıcı düşünceler geliştirmek üzere bir günü tatil vermeleri
  • Yayın organlarının, medyanın 1 Mart’larda Gelecek Günü için özel yayınlar yapmaları


Gelecek Günü ilk defa Humanity+ Leadership: MINDS konferansında, Second Life içinde, 15 Eylül 2011 tarihinde dile getirildi.  Fikir, Konferans Başkanı Dr. Ben Goertzel tarafından çok beğenildi ve dünyada yayılması için girişimler başlatıldı.