Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

Futurizm Okulu - Cem Tarık Yüksel'in Dersinden Notları

Fütürizm Okulu bu hafta Unilever Türkiye Başkan Yardımcısı ve Fütüristler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cem Tarık Yüksel’i ağırladı. Büyük bir heyecanla soluksuz takip edilen eğitim katılımcılarda yeni ufuklar, yeni farkındalıklar yarattı. Bu eğitimden önemli satırbaşları şöyle;

  • Geleceğe ayak uydurmak yerine, geleceği şekillendirebilmemiz gerekir. Türkiye’de bir zamanların popüler mecmuaları ile günümüz algıları ve beklentileri kıyaslandığında, önceden normal olan davranışlar şimdi ve gelecekte ciddi farklılıklar göstermektedir.
  • Günümüzde herkesin her bilgiye ulaşabildiğini, önemli olan hayal gücü ile bilginin bütünleşerek ortaya bütün dünya da derin etki yaratabilecek yenilikler çıkarmaktır.
  • Önceden kişiler daha fazlaya ve daha büyüğe odaklanırken, şimdi daha az ve daha sakin olanı istiyoruz. Bu insanların beklentilerinin ve taleplerinin sürekli değiştiğini göstermektedir.
  • İnsan kendini zorladığında çözümler üretir. Olmayan veya kısıtlı olanın, daha iyi, daha güzel nasıl olabileceğini düşünmek yenilikler ve farklılıklar üretmemizi sağlar. Dubai’de ki palmiye adaları, tarih boyunca yapılan yenilikler ve icatlar bunlara en güzel örnektir
  • Dünya ile bütünleşmek bize yeni fırsatlar açar. Geleceğimizi şekillendirmek için Dünya’yı tanımak, Dünya’nın yeni odak noktalarını takip edebilmek, yeni kültürleri öğrenmek o toplumları tanımak gerekir.

Geçmişte birçok farklılıklar yaratmış, bizlere rol model olabilecek insanların sözlerine sıkça yer verilen derste, geçmişin ışığı ve tecrübeleriyle geleceği şekillendirebileceğimizi anlıyoruz. Sıkıntı çekmeden, sabırlı ve istikrarlı olmadan başarının kolay gelmeyeceği aşikardır.