Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

Fütürizm Okulu – Dr.Cenk Tezcan’ın Dersinden Notlar

Türkiye Fütüristler Derneği’nin en kapsamlı projelerinden olan “Fütürizm Okulu” 12 Ocak’ta ilk dersin başlamasının ardından ikinci dersini yine Kadir Has Üniversitesi’nde geçtiğimiz cumartesi günü Fütüristler Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Cenk Tezcan ile gerçekleştirdi.

19 Ocak Cumartesi günü gerçekleşen 2. derste, “Sağlık ve Mobilite” odaklı fütüristik uzgörülerini paylaşan Dr. Tezcan, derse öncelikle kendi yaşam hikayesinden değerli bilgiler vererek başladı.

Marquette Hellige firmasının Türkiye Satış Müdürlüğü, Bilkent Holding Sağlık Yatırımları Direktörlüğü, Rusya, Romanya, Arnavutluk, Kırgızistan, Azerbeycan, Dubai, Yemen gibi ülkelerde anahtar teslimi hastane proje yöneticiliği, Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Bakanlık Danışmanlığı görevlerinde bulunan, 2006’dan bu yana Intel Corp. firmasında İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapan ve Tıp Bilişimi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Tezcan, ODTÜ Enformatik Enstitüsünde Tıp Bilişimi Seminerleri veriyor.

Dr. Tezcan’nın 2002’de yaptığı konuşmalar ve sunumlarda fütürist yaklaşımlar ile ortaya koyduğu bugüne dair uzgörülerden bir kısmı:

Hastalar için Yeni İmkanlar: Akıllı Sensörler, yapay retina, karaciğer, kemik çimentosu, ilaç salgılayan stentler, viral koruyucu aşılar, gen tedavileri, hücre tedavileri…
Yeni Uygulamalar: Robotik; fiziki, klinik, cerrahi tedavi; tele uygulamalar, akıllı yataklar, merkezi PACS, yerinde teshis teknikleri, mobil moniterizasyon, mobil cihazlar, kablosuz uygulamalar, EHK, CPOE…

Mimari Yenilikler: LDRP Odaları, yeni oda tasarımı, universal ameliyathane, Deck kardiyoloji çözümleri, iyileşme sürecine katkılı mimari, önemi artan acil servis…

Yeni İletişim Araçları: Kablosuz terminaller, avuç içi dökümantasyon cihazları, korumalı IP kablosuz tel sistemleri, takılabilir kablosuz tel sistemleri, kablosuz hemşire çağırma sistemi( personel ve hasta ekip)…

Yeni dal hastaneleri: Facebook Rehabilitation Center

İç Mimaride Güncel Yenilikler: Laptop Folder

Hastane mimarisi ve hastane tasarımı üzerinde çalışmalar yapan ve bu konuların hastane için oldukça önemli olduğunu dile getiren Dr. Tezcan , 1840’larda Fransa’da çift koridorlu hastanelerin inşasıyla geçilen modern tıbbın 2000’den bu yana önemsediği detaylardan birisinin de “lojistik” olduğunu vurguluyor.

Tüm bunların yanı sıra hastane yöneticileri ve doktorların görev ve sorumluluklarının da altını çizen Cenk Tezcan, 1990’larda hastane yöneticileri ve doktorlara yüklenen sorumlulukların yalnızca, tedavi, mortalite, teşhis, personel yönetimi,yatak doluluk kontrolu ile sınırlı kaldığını; şimdi ise yönetici ve doktorların, insan kaynakları, mobilite, ceo, iş-zaman etüdü, verimlilik, e-sağlık, fizibilite, dijitalizasyon, iyilik hali yaratma, karlılık, evde bakım, performas analizi, süreç yönetimi… gibi oldukça geniş bir yelpazaden sorumluluk yüklendiğini belirtiyor.

Önlenebilir tıbbi hataların oranını düşürmek için teknolojiden oldukça yararlanılıyor. 2020’de nanoteknoloji ve genomik besinler odaklı ilerlemeler kaydedileceğini; 2030’da holografik projeksiyon, klonlanmış organ bankaları, genetik tasarım bankaları, sanal gerçeklik uygulamaları, kök hücre sentetit dokusu ile organ üretme…
1953’ten2003’e kadar devam eden “İnsan Genom Projesi” ile başlayan genomik gelişmeler, doku mühendisleri ile kök hücre, rejenerasyon ile klonlama, gen tedavisi ile iyileştirme, moleküler düzeyde teşhis, kişiye özel tedavi, hücre hedefli ilaç üretimi, kişiye özel besin üretimi, bio-besin,… olarak devam ediyor.

Dr. Cenk Tezcan, son olarak, kanser savaş yöntemlerinden, 3D yazıcılardan, aşılar ile ilgili gelişmelerden, sağlıkta inovasyondan, sürdürüleblir sağlıktan… bahsettikten sonra 2. dersin birinci bölümünü tamamlıyor.

2. bölümde, entegre dijital hastane üzerine yoğunlaşan Dr. Tezcan, sağlık için yeni mobil cihazlar, kağıt kullanımı yerine e-form’lar, entegre-güvenli reçete uygulanması, standartlara dayalı veri entegrasyonu, veri madenciliği prognoz desteği, görüntü sayısallaştırma, saklama ve iletim, hastane içindeki bilgi sistemleri entegrasyonu, RIFD ile hasta, cihaz stok entegrasyonu hakkında kısa ve açıklayıcı bilgiler verdi.

Dijital hastaneler ile artan verimliliğin ve daha nice bir çok olumlu artış ve azalışın verilerini sunan Cenk Tezcan, sağlıkta internet kullanımına dair Amerika odaklı bazı sayısal veriler de sundu.

Dünya yaşlanıyor, insanların yaşam süresi artıyor, kronik hastalıklar artıyor, sağlık personeli açığı her geçen gün büyüyor. Dev bir Pazar haline dönüşen sağlıkta kaçınılmaz bir ihtiyaç artışı var. Ve sağlıkta bakımın sürekliliği, karmaşık sağlık sunucu ağı, kişisel telesağlık ekosistemi, sağlığın kişiselleşmesi gerekiyor.
Dr. Cenk Tezcan’nın yoğun sunumunun ardından verdiği mesajları şu şekilde listelendirebiliriz:

1- Sağlık, “hasta” odaklı hale geliyor.
2- Sağlık hastalıkları gidermekten çok koruyuculuk üzerine yoğunlaşacak.
3- Sağlık kişislleşiyor.
4- İnternet ve web uygulamaları sağlıkta önem kazanacak.
5- Bilişim ve iletişim teknolojileri sağlıkta yoğun olarak kullanılacak.
6- Mobilite, sağlığı yönetmemizde önemli bir araç olacak.

Dr. Tezcan’nın Geleceğe Dair Önerileri:
1- Yenilikçi olun, denemekten korkmayın.
2- Teknolojiyi önden takip edin.
3- Stratejinizi baştan belirleyin, amaç doğrulusunda iş planınızı yapın ve uygulayın.
4- İnsana ve eğitime önem verin.
5- Doğru kişinin veri girmesini, doğru kişinin bilgiye erişmesini sağlayın.
6- Ölçemezseniz, yönetemezsiniz.

Fütüristler Derneği – Kadir Has Üniversitesi İşbirliğinde gerçekleşen Fütürizm Okulu, 2. Dersini bu şekilde tamamlıyor.

Dr. Cenk Tezcan’ın Fütürizm Okulu sunumunu da içeren internet sayfasına ulaşmak için tıklayınız. ( http://www.cenktezcan.com/ )

– Hazal Burcu İnce – GençFütürist –