Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

Fütürizm Okulu İkinci Dönem Programı

Fütürizm Okulu İkinci Dönem Programı 18 Şubat – 7 Nisan 2012

Türkiye´nin ilk ve tek Fütürizm Okulu, Kadir Has Üniversitesi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi– Fütüristler Derneği iş birliği ile 15 Ekim 2011 de başladı.

İlk bölümü (7 haftalık) 14 Ocak’ta tamamlanan programın ikinci bölümü de (yine 7 haftalık) sektör ve fikir önderi 7 Fütürist konuşmacının sağladığı içerik 18 Şubat Cumartesi günü, saat 10:00 da Kadir Has Üniversitesi, Cibali kampusunda başlayacak…

Fütüristler Derneği’nin tescilli marka ve modeli olan Fütürizm Okulu, her biri alanında otorite olmuş iş insanları ve liderlerin farklı konularda ki aktarımları ile gerçekleşiyor.

Türkiye’nin tek Fütürizm Okulu; birey, kurum ve toplumsal açıdan "olumlu gelecek tasarımı" için, Fütürizm kavram ve yaklaşımı ile farkındalık yaratmayı, geliştirmeyi ve yaymayı, kurumların Fütürist bakış açısına sahip lider ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor.

M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu, Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan tarafından yönetilen Fütürizm Okulu'nun içerik tasarımı Houston Universitesi (A.B.D.), Fütürizm Birimi Başkanı Assoc.Prof.PeterC. Bishop-PhD ve Derneğin Yönetim Kurulu üyesi, aynı zamanda Türk Telekom Grubu Uluslararası Regülasyon, Standartlar ve Politikalar Temsilcisi Dr. Mustafa Aykut tarafından yapıldı. Programın oluşumunda, Tamkang Üniversitesi (Tayvan) Fütürizm Yüksek Lisans Enstitütüsü'nden Prof. Sohail Inayatullah'ın desteğinden yararlanıldı.

Son yıllarda, özellikle yurtdışında, büyük kurum ve kuruluşlar stratejik noktalarda, yönetim kurullarında "Fütürist" danışman, konuşmacı,eğitmen ve profesyonellere yer vermekte, Fütürist olmak özgeçmişlerin yerini almaya başlayan "özgelecek" lerde en aranan yetkinliklerden biri haline gelmektedir.

Fütürizm Okulu'nun Amacı
Bireyin, kurum ve toplumsal açıdan „‟olumlu gelecek tasarımı‟‟ yapabilmesi önemlidir. Fütüristler Derneği ve Kadir Has Üniversitesi, bireylerin ve kurumların ihtiyacı olan Fütürist Yönderleri hazırlamak sorumluluğunu onurla üstlenmiştir.

Fütürizm Okulu Sertifika programı yeni çağın yönderlerine fütürist bakış açısını, yöntem ve tekniklerini kazandırmayı hedeflemektedir.

Kimler Katılmalı?
Seminerler dizisine, "nasıl bir gelecek?" sorusuna yanıt arayan, bu arayışa "buluşçu, stratejik ve sürdürülebilir yanıtlar oluşturmaya çalışan" iş insanları, yatırımcılar, sektör temsilcileri, gençler, ebeveynler, akademisyenler; özellikle işinde, kariyerinde atılım yapmak isteyen herkes katılabilir.

Fütürizm gündemi olan ve olmayan toplumlar nasıldır?
Gelecek; dünyanın gelişmiş ülkelerinin ajandalarında fütüristik bakış açısıyla, yıllara ve alanlara göre stratejik olarak planlanmış durumdadır. Bireyler, kamu kurumları, şirketler, düşünce kuruluşları bu planlar çerçevesinde desteklenir ve yönlendirilir.
Bireyler başta olmak üzere fütürizmi gündemine alan tüm taraflar bu yaklaşımlar sonucunda yaşamsal kararlar, tedbirler alır, planlar yaparlar. Geleceğe katlanmaz, katılmaz, onu bizzat oluştururlar.

Gündeminde fütürizm olmayan toplumlar başkalarının planlanmış gündemlerini yaşar, planlamaya katılamaz, olup bitenden habersiz şekilde pek çok fırsatı kaçırır, yaratıcılıklarını geliştiremezler.

Böyle toplumların içinde yaşayan bireyler toplumları ve kendileri için gelişmelerin liderliğini yapamazlar. Kazanan değil kaybeden, katlanan olurlar.

Katılmakoşulları;

TFD ve Kadir Has Üniversitesi,Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

Toplam 14 Ders ve 2 Bölümden oluşmaktadır.

Seminerler sertifikalıdır.

Programın Süresi

Toplam 14 Ders (14 hafta) ve 2 Dönemden oluşmaktadır.

İkinci Bölüm 4 Şubat 2012 Cumartesi başlıyor. Tüm seminerler Cumartesi günleri,sabah gerçekleşiyor.

Seminer Saati:Cumartesi Saat 10:00-13:00

Eğitim Dili: Türkçe

Katılım ve Sertifika: Tümprogramı takip eden katılımcılara her bir dönem bitiminde Kadir Has Üniversitesi ve Fütüristler Derneği onaylı bir “KatılımSertifikası” verilecektir. Sertifika için devam gerekmektedir.

Eğitim Bedeli: 7 Ders (1 Dönem) için ücret 250 TL´dir. (Kdv dahil) – Derslere tek tek katılım mümkündür ve ücreti 50 TL´dir.

TFD Üyeleri ve Kadir Has Üniversitesi üyelerine özel 7 Ders (1 Bölüm) ücreti 200 TL´dir.
(KDV dahil). Başka her hangi bir grup, toplu indirim vs. söz konusu değildir.

Anlaşmalı kredi kartlarına taksit seçeneği bulunmaktadır.
Kredi kartı ile ödemelerde, Cibali Kampusü Mali İşler bölümünden ödemeler yapılabilir.

Tel: 0212 533 65 32 -1190

Yetkili Kişi: Zuhal Tanyeri

Katılım için; elektronik başvuru formunun doldurulması ve ödeme dekontu/kredi kartı slipleri Feride Doğan dikkatine Fax ile: 0212 533 57 69´a veya JPG/PDF olarak;
feride.doğ Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine iletilmesi gerekmektedir.

Sorularınız için: 0212 533 65 32 /12 19 Feride Doğan ile görüşebilirsiniz

Önemli Not: Dökümanların Feride Doğan´a gönderilmemesi halinde kayıtlar geçerli olamayacaktır.

Ödemeler:

Hesap Adı: Kadir Has Üniversitesi,
Banka: Garanti Bankası, Şube: Balat (Şube Kodu 020) Hesap No: 6299718
IBAN : TR10 0006 2000 0200 0006 2997 18
Hesap Adı: Kadir Has Üniversitesi,

Banka: Akbank,
Şube: Kadir Has Üniversitesi Şubesi (Şube Kodu 993)
Hesap No: 008295
IBAN : TR92 0004 6009 9388 8000 0082 95

Yer: Kadir Has Üniversitesi
Kadir Has Caddesi, Cibali / İstanbul 34 083
Tel: 0212 533 65 32 / 12 18 Fax: 0212 533 65 15
e-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Başvuru Formu: Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Başvuru Formu

BÖLÜM 2 Takvim, konu ve konuşmacılar

18 Şubat 2012
Ders 2 – Eray Yüksek
- IBM Ortadoğu Avrupa‟da Finansal Hizmetlerden sorumlu Genel Müdür - Fütüristler Derneği Üyesi
Stratejik Rekabet için Yeni Alanlar ve Koşullar / Kişisel, kurumsal ve toplumsal açıdan stratejik rekabetin gelecekteki anlamı ne olacak?

25 Şubat 2012
Ders 3 – Mustafa Çağan
– Microsoft Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
Bulut ve Gelecek / Geleceğin iş ortamları, iletişimi, uygulamaları ve alt yapıları buluta nasıl ve neden taşınacak?

10 Mart 2012
Ders4 – Ersin Pamuksüzer
- The LifeCo Kurucusu
Gelecekte Sağlıklı İş ve Yaşamdan Ne Anlayacağız? / Sosyolojik, psiklolojik, biyolojik, teknolojik, ekolojik etkiler insanı nasıl etkileyecek?

17 Mart 2012
Ders 5– Dr. Yılmaz Argüden
- ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı - Stratejist

Ekonomi & Küreselleşme / Küreselleşmenin gelecekteki, ulusal ölçekte demografik, sosyal, ekonomik gelişmelere etkileri

24 Mart 2012
Ders 6 – Dr. Alper Alsan
– Siemens Türkiye Sağlık Sektörü Başkan Yardımcısı - Fütüristler Derneği YK Üyesi
Gelecek Çalışmaları için Etkili Yöntemler / Yöntem Portföyü, Uygulamalı Delfi Yöntemi, Uygulamalı Senaryo Yöntemi

31 Mart 2012
Ders7– Çiğdem Ertem
– Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika (META) İş Geliştirme Bölge Md.- Fütüristler Derneği YK Üyesi
Network ve Bilgi Toplumunda İnsanlar için Yeni Başarı Kriterleri / Değişen ve dönüşen dünyada başarı kriterleri de farklılaşacak. Yeni parametreler ne & nasıl olacak?

7 Nisan 2012
Ders 1 – Cenk tezcan
- Tıp Bilişimi Derneği ve Fütüristler Derneği Ankara Şb. YK Üyesi

Sağlık ve Mobilite - Sağlık hepimiz için en önemli değer. Gelecekte sağlık çok daha fazla kişiselleşecek. Sağlıklı bir yaşamı destekleyen yeni teknolojiler ve uygulamalar neler?

Biyografiler;

Eray Yüksek - IBM Ortadoğu Avrupa –Finansal Hizmetler Sektörü Genel Müdürü -
Fütüristler Derneği Üyesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği‟nden 1984 yılında mezun oldu. 1987 tarihinden bu yana IBM Türk‟de çalışmaktadır. TÜSİAD üyesidir. Ayrıca 2001-2004 yılları arasında IBM UK‟de “IBM Systems and Technology Group- EMEA” ve “IBM Financial Services Sector Leader – EMEA” ve 2005-2006 yılları arasında İspanya- Madrid‟de “IBM Software Group Direktör, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve İsrail ve Türkiye Müdürü olarak çalıştı.

Temmuz 06‟dan itibaren IBM Türk Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. Son 15 aydır ise IBM Ortadoğu Avrupa‟da Finansal Hizmletlerden sorumlu Genel Müdür olarak görevini sürdürmektedir. Ayrıca CEO Club, Yased, TBV, YASAD ve TUBISAD uyesidir.


Mustafa Çağan – Microsoft Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

İstanbul doğumlu olan Mustafa Çağan, Alman Lisesi‟ni bitirdikten sonra üniversite eğitimini Almanya‟da Darmstad t Teknik Üniversitesi‟nde devam ettirmiş ve 1987 yılında bu okuldan Endüstri Yüksek Mühendisi olarak mezun olmuştur. Üniversite sonrası Türkiye‟ye dönen Çağan, iş hayatına Koç grubunda başlamış, önce Türk Elektrik Endüstrisi sonra Kofisa Dış Ticaret şirketlerinde çalışmıştır.

1992 yılında Türk Siemens Kablo şirketine Lojistik Müdürü olarak geçmiştir. Siemens‟teki kariyerini Münih‟te Siemens Management Consulting bölümünde devam ettirmiştir. 1998 yılında Türkiye‟ye geri dönüp, Siemens AŞ‟de Enerji Bölümü‟nün Ticari Direktörlü‟ğünü üstlenmiştir. 2001 yılında geçtiği Siemens Business Services AŞ‟de önce Ticaret Direktörlüğü, sonrasında da Genel Müdür görevlerini yerine getirmiştir. 2006 yılında Siemens‟ten ayrılıp, Microsoft‟un Türkiye organizasyonunda Pazarlama ve Ürün Gruplarından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığını üstlenmiştir.

Evli ve 1 çocuk babası olan Çağan, Almanca ve İngilizce bilmektedir.


Ersin Refik Pamuksüzer - The LifeCo Kurucusu

Ersin Pamuksüzer, yüksek öğrenimini İsveç‟te Linkoping Üniversitesinde Elektronik mühendisliği alanında tamamlamış ve Upsalla Üniversitesinde MBA yapmıştır.

Çalışma hayatına 1981 yılında Ericsson‟da başlayan, İsveç ve Suudi Arabistan‟daki çeşitli görevlerden sonra 1987-1998 yıllarında Ericsson Türkiye‟de Genel Müdür Yardımcısı,
1998-2002 yılları arasında Genel Müdür olarak görev yapan Ersin Pamuksüzer, 1993 yılında Turkcell‟in kuruluşuna öncülük etmiş ve 1993-2006 yılları arasında Turkcell ve Turkcell‟in tüm uluslarası operasyonlarında Yönetim Kurullarında görev yapmıştır. 2006-2008 yılları arasında Telekom Ürün ve Hizmetleri Dağıtımı alanında hizmet veren
Smile Holding‟in kurulmasında rol alan Ersin Pamuksüzer bu Holdingin yanısıra çeşitli yeni kurulumlara öncülük etmiş ve bu şirketlerde Yönetim Kurulları üyeliği yapmıştır.

2002 yılında uzakdoğuda yaptığı sağlık tatili sonrasında insanların kendi bedenlerine iyi bakmalarının ne kadar önemli olduğunu görmesi üzerine sağlıklı yaşam şeklini benimseyen
ve bu alanda uygulamalı ilmini yapmaya başlayan Ersin Pamuksüzer, 2005 yılında Sağlıklı Yaşam alanında hizmet veren The LifeCo şirketini kurmuştur. Bu hizmetlerini Sağlıklı Yaşam merkezleri, Sağlıklı Beslenme Restoranları ve Sağlıklı Yaşam Ürün satışları ile İstanbul, Bodrum ve Londra‟da vermeye devam etmektedir.

Ersin Pamuksüzer evli ve 2 çocuk babasıdır.


Dr. Yılmaz Argüden - ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı - Stratejist

Geliştirdiği yaratıcı ve yenilikçi yönetim stratejileri ile tanınan, ARGE Danışmanlık, Avrupa Parlamentosu‟nda kurumsal sosyal sorumluluk alanındaki çalışmaları nedeniyle Geleceği Şekillendiren en iyi üç şirket arasında değerlendirilmiştir. Küresel İlkeler Anlaşmasını imzalayan ilk Türk şirketidir. Dr. Argüden, Rothschild yatırım bankasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürütmektedir.
Ayrıca, birçok uluslararası kuruluşun yönetim kurullarında da yer almaktadır. Boğaziçi ve Koç Üniversitesi MBA programlarında strateji dersi vermekte ve deneyimlerini kitapları ve köşe yazılarıyla paylaşmaktadır. Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, Geleceğin 100 Global Lideri arasına seçilmiştir. BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact) Türkiye Temsilcisidir.


Dr. Alper Alsan - Siemens Türkiye Sağlık Sektörü Başkan Yardımcısı -
Fütüristler Derneği YK Üyesi

 

Siemens Türkiye Sağlık Sektörü Başkan Yardımcısı olarak Klinik Ürünler‟den ve İnovasyon ve Ar-Ge İşbirliği Yönetiminden sorumludur. İstanbul Özel Alman Lisesi, Amerika-Beloit College Değişim Programı, Boğaziçi Üniversitesi-Endüstri Mühendisliği mezunu olan Alper Alsan, İngiltere‟de Birmingham Üniversitesi‟nde yüksek lisans derecesini burslu olarak tamamlamıştır.

Türkiye‟nin Uzgörü konusundaki ilk Doktora tezini Ulusal Uzgörü çalışmaları ve Türkiye 2023 projesi konusunda gerçekleştirmiştir.

Küresel bir düşünce kuruluşu olan Millennium Projesi‟nin Türkiye Başkanı ve World Future Society‟nin profesyonel üyesidir. Dergi, konferans ve kitaplarda 40‟u aşkın makale ve yazısı
yayımlanmıştır.

Disiplinler arası konularda araştırmalar yapmaktadır.


Çiğdem Ertem - Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika (META) İş Geliştirme Bölge Md.-
Fütüristler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

İş hayatına, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü‟nden mezun olduktan sonra Merkez Bankası Bilgi İşlem Departmanı‟nda sistem analisti olarak başladı. Bilkent Üniversitesi‟nde İş İdaresi yüksek lisansını tamamlayan Çiğdem Ertem, aralarında Aselsan ve Meteksan‟ın da bulunduğu endüstrinin önde gelen şirketlerinde çeşitli yöneticilik pozisyonlarında görev aldı.

En son Siemens Business Services firmasında Kamu Sektöründen Sorumlu Direktör olarak çalıştıktan sonra, 2004 yılı sonunda Intel Türkiye‟de İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Çiğdem Ertem, bu süre içerisinde Türkiye‟de bilgisayar sahipliğini artırmaya yönelik çok sayıda programın başarıyla hayata
geçirilmesini sağladı.

Ertem, Şubat 2008‟de Intel Türkiye Genel Müdürü, Temmuz 2011 de Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika (META) İş Geliştirme Bölge Müdürlüğüne atanmıştır.


Dr. Cenk Tezcan - Tıp Bilişimi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi - Fütüristler Derneği Ankara
Şubesi Başkan Yardımcısı

 

TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Siyasal Bilgiler Fakültesinde İşletme Yönetimini tamamladı. Hastane tasarımı üzerine eğitim aldı. Marquette Hellige firmasının Türkiye Satış Müdürlüğü, Bilkent Holding Sağlık Yatırımları Direktörlüğü yaptı, Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve çeşitli Bakanlıkların Danışmanlığı görevlerinde bulundu.. 2006-2010 yılları arasında Intel Türkiye'de iş Geliştirme Müdürü olarak dijital hastane, kişisel sağlık ve mobilite konularında bir çok projeye imza attı. 2010 Eylül ayından beri sağlık turizmi, hastane yatırımları ve kişisel sağlık konularında çalışıyor. Tıp Bilişimi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Tezcan, sağlık İnnovasyonu ve fütürizm üzerine çalışmalar yapıyor, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsünde Tıp Bilişimi Seminerleri veriyor.

Tıp Bilişimi konusunda çok sayıda konuşma ve makale sahibi