Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

Connected Future / Mobile Comerce – Ömer Kuyucu

Fütürizm Okulu’nun ikinci dersini 16 Nisan’da Vodafone Bireysel Servisler Direktörü Ömer Kuyucu’yla gerçekleştirdik. Vodafone Maslak binasında yaptığımız dersimizin konusu Connected Future / Mobile Comerce idi.

Derse katılımcıları tanıyarak ve kendinden bahsederek başlayan Ömer Kuyucu her şeyin nasıl mobilleştiğini, mobilin geleceğini örnekler üzerinden anlattı. Mobil kullanımı üzerine sayısal veri ve oranları da paylaşan Kuyucu, özellikle mobil bankacılığın Afrika’da Tanzanya gibi ülkelerde yaygınlaştığını, bunun mobilin geleceği açısından önemli bir nokta olduğunu vurguladı.

Akıllı telefonlarla birlikte her türlü ihtiyacın tek bir cebe toplanmasından bahseden Kuyucu, telefonun gündelik hayatta insanların yaşamında ne kadar büyük bir rol oynadığını, sabah kalktığımızda ilk iş olarak telefona bakıyor olduğumuzu söyledi. Bu durumun da yalnızlaşmanın ve bireyselleşmenin getirdiği bir şey olduğunu belirtti.
2014’te mobil cihazların sayısının bilgisayarları geçeceği bilgisini de veren Kuyucu, telefonlar akıllı hale geldikçe sabitlikten, masa başı iş durumundan kurtulduğumuzu ifade etti.

Kuyucu, mobilin çeşitli ülkelerde ne boyutlarda kullanıldığını göstermek amacıyla şu örnekleri de paylaştı;

Tesco: http://www.tesco.com/ Uzakdoğu’da kullanılmaya başlanan Tesco sistemiyle, müşterilerin alışverişleri mobil üzerinden ürünlerin üzerindeki QR kodlarını okutarak yapıyor olması, online ödeme sistemiyle siparişlerin eve teslim edilmesi.

Analytics: http://www.google.com/analytics big data şeklinde, insanların davranış şeklini bir arada tutabildiğiniz sürece onların ihtiyacı olduğu şeyleri sunabiliyorsunuz.

Bakertweet: http://www.bakertweet.com Fırından yeni çıkan ürünleri tweet atarak duyuran bir sistem

Gripe: http://www.gri.pe/ Aldığınız ürünleri yorumlayabildiğiniz ve paylaşabildiğiniz bir platform.

Tuango : http://www.youtube.com/watch?v=prT2BQX6qcA Toplu indirim sitesi oluşumu.

Google aslında ne yapıyor?
Kuyucu Google’ın ne olduğunu şöyle açıkladı ; “Google arama motoru hizmeti sunuyor, ticari modeli aslında emlakçılık. Bizim bilgimizi barındırıyor ve onu kullanıyor. Google en işlek caddede dükkan açmanı sağlıyor.”

Mobil dünyası için yapılan öngörüleri de paylaşan Kuyucu, ilerleyen zamanlarda cüzdan taşımayacağımızı, ödemelerin % 50sini telefonla yapacağımızı aktardı.

Bağlanabilen her şey bağlanacak,
Kuyucu, içine enerji sokabildiğimiz ve data üreten her şey bağlanabilecek iddiasını da paylaşarak, “ Alarm, buzdolabı, klima hepsi uzaktan kumandalı, hepsi ayrı yerde, bunların tek bir cihaz üzerinden bağlanması gerek, bu tarafa doğru gidiyoruz” dedi.

Akıllı Evler/Şehirler: Camları karartan, suları kontrol eden akıllı evlerden de bahsederek akıllı şehir projelerin enerji tasarrufunda önemli bir rol oynadığını söyledi.
Bağlanan Arabalar/Connected Cars: Araba kazalarının önüne geçebilmek, masrafları arttırabilmek açısından connected/bağlanan arabalardan da bahsedildi. Arabanın her tarafından bilgi veren bu sistemleri sigorta şirketlerinin ve endüstrilerin de desteklediğini belirtti.

Sağlık: Afrika’da sıtmanın düşüşünde mobil teknolojilerin nasıl kullanıldığını şöyle ifade etti: “Afrika’da sıtmanın nerede olduğunu takip edemiyorlar ve ilaç dağıtımını yapamıyorlar. Stok takibi ve hasta takibi lazım. Enerji yok bilgisayar yok bir şey yok.. Bu yüzden binlerce insan ölüyor. Cihazları bağladığın zaman sıtmanın %26’dan % 1 e düştüğünü görüyorlar.”

Diyabetik takipte de cihaz teknolojilerin kullanabildiğini ifade eden Kuyucu,”Sağlığın mobil bağlantılarını sağlayabilir noktadayız, ancak bunun da regülasyonlarla uyumlu olması lazım” şeklinde konuştu.

Eğitim: Okul altyapısı olmayan köylerde tabletler üzerinden eğitim verme sistemi üzerine ise şunları söyledi: “Bu uygulamalar ekrana bağımlı hale getirse de interaktif, ancak burada çocukların öğrendiğini pratik hayatta uygulamasını sağlaması için öğretmene de iş düşüyor.”

Resmi eğitim olarak kabul edilip edilemeyeceği tartışılan Khan Academy örneğini vererek, mobil teknolojilerin tahminin çok ötesine geçebileceğini ifade etti.

Gibson’un “Gelecek zaten burada ama eşit dağıtılmış değil” sözünü paylaşarak; “Tüm bu örnekler şunu gösteriyor; Gelecek bazı yerlerde zaten var, bazı yerlerde hayal bile edilemiyor.”

Dünyayı değiştiren 4 temel dinamik

Gelecekte cihazların ve teknolojinin küçük boyutlarda olmasının öneminden bahseden Kuyucu şu örnekleri verdi;

Pranav Mistry: Cihazlardaki radyo iletişimin sağlayan teknolojiyi ve ekranı ayırarak mimik ve jestlerle algılanabilen bir teknoloji demosunu 2009’lu yıllarda yayımladı. Cihaza bağlı olmadığın için hareketi gözünden anlayıp ekran olmadan fotoğraf çekebiliyorsunuz.

Pranav Mistry Ted Talks konuşması;

http://www.ted.com/talks/lang/tr/pranav_mistry_the_thrilling_potential_of_sixthsense_technology.html

Google Glass; sanal gerçeklik

http://www.youtube.com/watch?v=9c6W4CCU9M4

Samsung: Yeni çıkan modelde video izlerken gözünüzü kaldırdığınızda duruyor, göz hareketlerine göre hareket ediyor.

Kuyucu tüm bu örneklerin zamanla ticari bir model içine oturacağından bahsederek şunları söyledi: “Artık cihazlar çok daha yetkin az enerjiyle fazla iş yapıyorlar.

Cihazın içinde compakt olan parçaları ayırıp 5 duyu gibi hareket ettirebiliyorsunuz. Cihazlar bizim duyularımızla birleştirme noktasında yetkinleşme durumuna geliyor”
Peki bunlar yeterli mi? Ya para? Geleceğin parası?

M.Ö kullanılan ilk ve en eski değişim aracı olarak Barter Sisteminden de bahseden Kuyucu, paranın geçmişten bugüne kadar ne anlama geldiğini ve değişimini şöyle ifade etti; “Para dediğimiz şey aslında bendeki bir şeyi sen değerliyorsun, sendekini de ben. Bu uzun bir süre önce altındı, şimdilerde ise bitcoin’den bahsediyoruz, dijital para. Ben sana ödemeyi sanal bir şey üzerinden yapıyorum. Ve o senin kasanda duruyor”

Bitcoin sisteminin Nasdaq’ta stantlarının kurulduğundan ve geleceğin parası olarak görüldüğünden bahsederek bu sistemin getireceği değişimi ise şöyle açıkladı;
“Bitcoin sisteminin oturduğunu ve yaygınlaştığını düşünelim, artık para yok. Tüm ödemelerin telefonla yapıldığını düşünelim. Para uluslararası hale geliyor. İstediğim şeyi öderim, istediğimi alırım, ne bankaya ne karta ihtiyaç var. İşte bu bambaşka bir yere götürecek bir şey.”

Kuyucu, tüm bunların ise şu iki şeye bağlı olduğunu ifade etti;

Enerji: Her şeyi tek bir cihazda olduğu zaman bunun pili bittiğinde ne olacak. Enerjisiyle ilgili önlem alınmalı.

Bağlantı: Bu cihazların konuşabilmesi için bağlantı gerekiyor, antenler v.b cihazlar olmalı.

Kuyucu dünyayı değiştiren 4 temel dinamik olarak yetkin cihazlar, ticaretin şekillenmesi, enerji, iletişim üzerinde durdu.

Dersin ikinci yarısında inovasyon üzerine konuşmasına devem eden Kuyucu, inovasyonun çok dillendirildiği ve kirlendiğini belirterek inovasyonu fikirlerin karlı uyuşması olarak tanımladı.

Tesla ve Edison örneği üzerinden elektrik altyapısını bulan Tesla’nın, Edisona elektiriği kullanması için zemin hazırladığını belirtti. İnovasyon aşamaları olarak, ürün, süreç, ve iş modelinden ve dünyayı değiştiren örneklerinden bahsetti.

The best way to predict the future is to create it. Peter Drucker.
iPhone üzerinden ürün gelişimi örneğini göstererek katılımcılara kendi ürünlerini geliştirme üzerine küçük bir uygulama yaptıran Kuyucu, interaktif bir kapanışla derse son verdi.