Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

FUTURİZM OKULU - II. DÖNEM /6 Nisan 2013 - Volkan Öztürk

Fütürizm Okulu’nun 2. Dönemi 6 Nisan 2013’te Volkan Öztürk’ün Alternatif Gelecekler ve Senaryoları dersi ile başladı. Öztürk, dönemin ilk dersinde çeşitli sektörlerde, ülkelerde yeni fırsatlar ve kazanmak için ‘yapılacak işler listesi’ ile Vizyon Oluşturma, Planlama, Yaratıcı Düşünme ve Alternatifler Üretme konularını ele aldı.
Öztürk sunumuna katılımcıları kısaca tanıdıktan sonra kendi yaşam hikayesi ve yaptıklarını paylaşarak başladı.

Geleceği Yaratmak; “Gelecek zaten burada yalnızca eşit olmayan biçimde yayılmış durumda” - William Gibson.
Öztürk, Geleceği yaratmanın Jules Verne, Da Vinci gibi çağının ötesindeki insanlarla geçmişten günümüze uzanan bir birikim olduğunu ifade etti. Uzgörünün önemini vurgulayarak internete önceden inanmayan Amerikalılar örneğini verdi. Vizyonun seyrettiklerimiz, duyduklarımız okuduklarımız üzerinden gelişebileceğini vurguladı. 1892 yılında Ay’da su olabileceğini yazan Popular Science Dergisinin diğer değişim öngörülerini paylaştı.

Geleceği Görmek; “Geleceği Görme”nin en etkileyici araçlarından biri tarih boyunca “Bilim Kurgu” olduğundan, Bilim-Kurgunun, insanları geleceğe hazırlamak için en önemli araçlardan biri olduğundan bahseden Öztürk, kendi şirketlerindeki endüstri tasarım ürünlerinin de örneklerini verdi. Daha iyi bir yaşam dizaynı için çalıştıklarını ifade etti.

Bilgi-beceri-yetenek - Kendini Tanı!

İşadamı girişimci arasındaki farklara da değinen Öztürk, Türk girişimcisini ve proaktif kavramını analiz etti. Türklerin inovasyon anlayışlarından esprili örnekler verdi. Bilgi-beceri-yetenek arasındaki ilişkiye değinerek, “Kendini tanı,kendini bil!” Sözünün önemini vurguladı.

Dünyanın değişimi: Facebook bir ülke olsaydı…
Endüstriyel çağdan bilgi çağına yaşanan değişimi Eğer Facebook bir ülke olsaydı Japonya’nın 2 katı olacaktı şeklinde çeşitli örnekler üzerinden açıkladı.

Mağara İnsanı Kuralı
Öztürk, yaşanan değişimlerin başka bir boyutunu vurgulayarak, atalarımız gibi bizim de yüz yüze bir araya gelmekten hoşlandığımızı, dolayısıyla Yüksek Teknolojinin (High-Tech) yanında Yüksek Dokunuş (High-Touch) u tercih ettiğimizi ifade etti. Buna, Home ofis veya şirkette çalışmak, konseri canlı izlemek, gazete kağıt algısı v.b örnekler verdi. Buradan hareketle bir aracın bir öncekini tamamen ortadan kaldırmaktan ziyade, yan yana var olabileceği ifadesini paylaştı.

Girişimcilik;
Öztürk, dünyadan ve Türkiye’deki girişimlerden de örnek verdi. İnovatif Girişimci olarak Torbasız Elektrikli Süpürgesi, Pervanesiz Soğutucu’nun mucidi Sir James Dyson; Sıfır Sermayeli Girişimcilik olarak Rubik Küpünün mucidi Macar Erno Rubik; Çılgın Girişimci olarak da Virgin markasının yaratıcısı Richard Branson‘ı örnek gösterdi.

Türkiye’de Girişimcilik;
Türkiye’de İnovatif Girişimcilerin özelliklerinden de bahseden Öztürk, geleneksel Türk yatırımcısının cesur olmadığı, cesur yeni tip Türk yatırımcısına ihtiyaç olduğu bilgisini aktardı. Türkiye’de girişimlerin bilgiye dayanmadığı, inovasyonun işe girişte önemli bir nokta olduğunun gözden kaçırıldığını söyledi. Türkiye’de bu yüzden bardakta mısır, makarna gibi “Me Too-Ben de” yaklaşımlarının türediğini belirtti.

İSO 500 Listesi
“İSO’nun 1967 yılından 2007’ye kadar ilk 500 şirketin sadece 17 sinin ayakta kaldığını görüyoruz. Bu demektir ki artık süreklilik garanti değil” diyen Öztürk, sürdürülebilirliğin önemine vurgu yaptı. Arçelik’in önceden çelik dolaplar ürettiğini şimdi ise algısını değiştirerek yenilikle anıldığını, Nokia’nın ise balıkçı pantolonlar üretip bugüne geldiğini ifade etti.

İcatlar;
Öztürk, İcadın doğumunun kendi başına geleceği şekillendiremeyeceğini, verimlilik arttırıcı gelişmeler ile teknolojiyi sürdürülebilir kılmanın önemini vurguladı. İlk tekerlekli valiz, trafik lambası, ataç, sello type gibi icatlardan örnekler verdi.

Gelecek nasıl gelecek?
Yüksek enerji fiyatlarından, artan enerji ihtiyacımızdan bahseden Öztürk, füzyonla ortaya çıkan enerjinin benzine kıyasla 10 milyon kat daha fazla olduğunu belirtti. Rus astrofizik uzmanı Nikolay Kardaşev’in üç teorik tipinin özelliklerini açıklayarak, bu teoriye göre dünyamızın halen 0,7 Tip olduğunu ifade etti. Gelecekte karşılaşacağımız diğer unsurları da şöyle ifade etti;

Bio-yakıtlar; Gelecekte başlıca sıkıntılardan biri yüksek enerji fiyatları; bunun çözümü ise sentetik bio-yakıtlarda. Dikey yetiştirilecek Algea-deniz yosunlarından yakıt sağlanabilecek.

Piezoelectric teknolojisi; Bölgesel elektrik üretiminin her olanağı değerlendirilmekte, Japon Metrosu’nda titreşimlerden doğal enerji üretebilmesi için pilot bir çalışma yapılarak Piezoelectric teknolojisi ile makinelerin elektiriği üretilmesi sağlanacak.

Kablosuz enerji; Nagano Japan Şirketinin 1 metreye kadar enerjiyi kablosuz olarak yollayan sistem geliştirdi. WiTricity ise 2008 de 2 metreye kadar enerjiyi kablosuz olarak yollayan sistem geliştirdi. İlerleyen yıllarda bu daha da büyüyecek.

Güneş enerjisi; DESERTEC Projesi ile Sahara Çöllerine kurulacak Solar Termal santraller Avrupa’nın elektriğinin karşılanması planlanıyor.
Kullandıkça öde sistemi; İlk Paris’te uygulanan 15,000 kiralık bisiklet 1,500 noktadan kredi kartı ile kiralanıp kullanılmaya başlandı. Zip Car için de aynı uygulama başlatıldı.

Kişiselleştirme; Somnio Running Shoes, sunduğu geniş farklı kombinasyon seçeneği ile her kişiye uygun ayakkabı sağlayabiliyor.

3D Basım; 3D Printerla basılıp 200 kez ateşleyen tüfek, ayakkabılar,elbiseler, iç çamaşırları üretildi. 3 boyutlu et basıldı.

Uzun Yaşam; Türkiye 2050’de en hızlı yaşlanan 2.ülke olacak.

Dikey tarım; Ürünler binalarda, süpermarketlerin arkalarında yetiştirilebilecek.

Denizde Yaşam; Seasteadıng Instıtute diyor ki “Denizlerde koloniler kuralım ki, şu anki ülke ve hükümetlerin kontrolünden uzak özgür bir yaşam peşinde olalım”

Aerotopolis; Kentler havalimanları çevresinde iş, teknoloji, eğlence ve eğitim merkezleri kurulacak.

Kendi kendine yetebilme; Kendi enerjisini üreten, kendi çöpünü uzaklaştıran, kendi kendine yeten yaşam kümeleri oluşacak. Örneğin; 1.5m X 2m boyutundaki nükleer santraller.

4D Sinema; Koku sistemleri ve koku transferleri yaygınlaşacak.

OLED teknolojisi; Camlar ekran haline gelmeye başlayacak. Görüntüye her yerde ve her zaman erişme imkanı aratacak.

Telepresence ; Çeşitli araçlarla her yerden toplantı ve bağlantı sağlanacak.

Teleportation(Işınlanma)

Solar Uçak, Uçan Araba, Elektrikli Arabalar

Trendler bize ne diyor?
- Yaşam şehirlere kayıyor.
- Yalnız yaşam, bireyselleşme başlıyor. Bu da bize bireysel ulaşım, daralan arabaları getiriyor.
- Başlıca sıkıntılarımız; ulusal güvenlik, nüfus ve enerji ihtiyacı.

“Geleceğin yakıtı petrolden sonra ne olacak?” tartışmasında Henry Ford ve Thomas Edison iddialarını da paylaşan Öztürk, konuşmasını “Dünya 100 nüfuslu bir köy olsaydı neler olurdu?” başlıklı sunumu ve keyifli bir videoyla noktaladı.

Sunum sırasında paylaşılan videoların bazıları için;

http://www.youtube.com/watch?v=YmwwrGV_aiE
http://www.youtube.com/watch?v=M9nWs96qgI4
http://www.youtube.com/watch?v=QX_oy9614HQ

Eda Bayraktar