Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

Gelecek Sürdürülebilir Kariyer İle Değer Kazanacak

Fütüristler Derneği tarafından dokuzuncusu düzenlenen Futurist Shuffle etkinliği dün  (14 Haziran 2013) Microsoft Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. “Sürdürülebilir Kariyer” konulu Futurist Shuffle’da, 9 yaşında futbol yorumculuğuna başlayan İbrahim Zeytingöz, yaptığı yorumlarla yoğun alkış aldı.

Fütüristler Derneği Başkanı Murat Şahin, Futurist Shuffle’ın açılış konuşmasında sürdürülebilirlik için rekabetten işbirliğine geçmenin şart olduğunu söyledi. Bu işbirliğinin en başta kurumlar, ardından da tüm kademelerdeki çalışanlar arasında olması gerektiğini ifade eden Şahin, kariyer planlamasının başarılı olması için başlangıç vizyonunun doğru belirlenmesinin önemine dikkat çekti.

Fikirhane’nin Kurucusu Pazarlama ve Marka Danışmanı Temel Aksoy, sürdürülebilir kariyerin kişilere katkı sağlayabilmesi için hayatı anlamanın, araştırmanın ve okumanın önemine vurgu yaptı. Son iki yüzyılda muazzam bir değişimin ortasında yaşadığımızı ifade eden Temel Aksoy, “Yeni teknolojiler, sosyal ağlarla servet yaratma biçiminin yani üretim biçiminin değişmesi her şeyi değiştiriyor. İlişkilerimiz, düşüncelerimiz, tüketim biçimimiz, toplumun kendisi değişiyor. Bu değişim süreçlerine uyum sağlayabilmek için hayatın amacını bilmeli, farkındalığımızı geliştirmeliyiz. Hayatı hem planlamak hem de değişen şartlara göre planımızı gözden geçirmek zorundayız” dedi.

İş hayatı boyunca farklı iş kollarına merak saldığını, kendini geliştirmek için sürekli araştırmalar yaptığını ve çalıştığını, her alana değer katmak için çaba sarf ettiğini ifade eden Aksoy, başarılı kariyer yolculuğunu da Futurist Shuffle katılımcılarına anlattı.

Hayatta her şeyin mümkün olduğuna dikkat çeken Mucizeler Okulu Moderatörü Yazar ve Sunucu Neslihan Yavuzcan ise kariyer basamaklarında ilerlemek isteyenlerin ruhunu, zihnini ve bedenini o an’da yaptığı işin içine katması ve kendilerini sürekli olarak yenilemesi gerektiğini söyledi. Genç fütüristlerin kariyer planları yaparken mutlu olacakları bir mesleği seçmeleri gerektiğini vurgulayan M3 Works Kurucusu Erdem Genç, yaptıkları işi eğlenceli hale getirenlerin kalıcı işlere imza atabileceklerini anlattı. Birçok hobisi olan ve hobilerini topluma kazandıran girişimci TFD Web Master’ı Zuhal Bozdağ ise tecrübelerini ve deneyimlerini anlatarak farklılaşmanın önemine dikkat çekti.