Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

İzmir inovasyon ödülleri sahiplerini buldu

İzmir Genç İş Adamları Derneği’nin;  İzmir Büyükşehir Belediyesi, üniversiteler, İzmir Kalkınma Ajansı ve meslek kuruşlarının katkıları ile düzenlediği İzmir İnovasyon Ödülleri yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.

İzmir’in en kapsamlı inovasyon yarışmasının ödül töreninde inovatif ürün dalında birincilik ödülünü omurga implantları ve transpediküler vida üreten Temiz Medikal alırken yenilikçi fikir alanında Canan Aslı Yıldırım kan şekeri algılayıcı kontakt lens projesi ile birinci oldu.

İGİD Başkanı Selim Doğanata şirketlerin teknoloji ve teknoloji merkezli iletişim dönüşümüne adapte olması gerektiğine belirtti.  Yarışma Juri Başkanı inovatif girişimci Alphan Manas iseTürk insanının pratik düşünme yeteneğine sahip olmasına rağmen bunu katma değere dönüştüremediğine dikkat çekti.

Birbirinden iddialı inovatif ürün ile projelerin yarıştığı İzmir İnovasyon Ödülleri’nin üçüncüsünde dereceye girenlere ödülleri tören ile verildi. İzmir Genç İş Adamları Derneği’nin (İGİD); İzmir’de kurulu üniversiteler, İzmir Büyükşehir Belediyesi, iş dünyası meslek oda ve derneklerinin destek ve katılımı ile gerçekleştirdiği İzmir İnovasyon Ödülleri yarışması ürün, konspet fikir/proje ve kent için inovasyon olarak üç ayrı dalda gerçekleşti.  İş dünyası ve üniversitelerden 500 davetlinin katıldığı ödül töreninde konuşan İGİD Başkanı Selim Doğanata, firmaların başarılarının inovasyon kavramına verdikleri önem ile orantılı olduğunu dile getirdi.

OMURGA İMPLANTLARI ve KAN ŞEKERİ ALGILAYICI LENS

Başkanlığını Brigtwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı, inovatif girişimci Alphan Manas’ın yaptığı Juri heyeti, birbirinden ilginç ürün ve projeler arasında en iyilerini belirledi. Geliştirdikleri teknoloji ile omurga implantları, transpediküler vida, ayarlanabilir elastik-rijid vida üretimi yapan Temiz Medikal ürün dalında birinci olurken, konsept fikir alanında birinciliği kan şekerini göz yaşından tespit eden kontakt lens projesi ile Canan Aslı Yıldırım aldı. Kent İçin İnovasyon kategorisinde ise atık toplama otomasyonu ile Lime firmasından Urve Akdoğan birinci oldu. Ödül töreninde İnovasyon Ödülleri yarışması etkinlikleri kapsamında İzmir Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Gediz Üniversitesi’nde yapılan inovasyon yarışmalarında dereceye giren öğrenci takımlarına da ödüller verildi.

BİLGİYE ULAŞMAKLA KALMAYIP KULLANMALIYIZ

Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan ödül töreninin açılışında konuşan İGİD (İzmir Genç İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Doğanata, Dünyada her an üretilen bilginin katlanarak arttığına değindi ve bunu ekonomik faydaya dönüştürebilenlerin geleceğin dünyasında söz sahibi olacağını anlattı. Selim Doğanata bunun farkındalığı ile İzmir İnovasyon Ödülleri yarışmasını düzenlediklerine vurgu yaptı. İGİD Başkanı, İzmir İnovasyon Ödülleri yarışması ile girişimcilerin dikkatini inovasyona ve yüksek katma değerli üretime çekmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Ülkelerin ve şirketlerin gelişmesi için teknoloji ve teknoloji merkezli iletişim dönüşümüne adapte olması gerektiğine vurgu yapan İGİD Başkanı Selim Doğanata, bilgi teknolojileri etkinliğinin arttığını ve şirketlerin bu süreci iyi okuyup, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki baş döndürücü değişime uyarlanması ve uygulayabilmesi gerektiğini anlattı. İGİD Başkanı: “ABD’de ticari işletmelerin yüzde 10’u doğru kararlar alabilmek için büyük verinin analizine kaynak ayırıyor. Bilgisayar teknolojileri inanılmaz bir hızla gelişiyor. İnsan beynini model alarak çok yüksek verimle çalışan, kendi kendine sonuç çıkartıp öğrenebilen bilgisayar teknolojileri var. Bizler ürettiğimiz makinelere daha sonra da onlar bize şekil ve yön veriyor, süper bilgisayarlar insanlık için önemli kararlar veriyor. Küresel internet ağı dünyadaki tüm insanların duygu ve düşüncelerini ışık hızında birbirine bağlayan, insan sinir sisteminin dünya çapında bir uzantısı haline dönüştü. Bu derin bir şekilde düşünce ve davranış tarzımızı değiştiriyor. İş dünyası bilgiye ulaşmak ve onu kullanmayı öğrenmek zorunda, aksi takdirde çağ dışı kalma riskiyle karşı karşıya kalırız. “ şeklinde konuştu.

RİSK ALMAK ve PAYLAŞMAKTAN KORKMAYIN!

İzmir İnovasyon Ödülleri Juri Başkanı, Brigtwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı  Alphan Manas ise ödül töreninde yaptığı sunumda geleceğin iş ve girişimci modeline yönelik vizyonunu paylaştı. Aynı zamanda Türkiye Fütüristler Derneği kurucularından olan Alphan Manas, Türk insanının pratik düşünme yeteneğine sahip olmasına rağmen bunu katma değere dönüştüremediğini belirtti. Özgün düşünmeyi başarabilenlerin var olan ürünlere alternatif çözüm önerileri ve eklemeler yaparak yepyeni bir ürün gamı oluşturabildiğini kaydeden Alphan Manas sözlerini şöyle sürdürdü; “. Bunun için illa ki yeri yerinden oynatacak teknolojik bir yenilik yapmaya gerek yok. Türkiye’de “İnovasyon” denilince akla teknolojik yeniliklerin gelmesi bu süreci biraz zorlu kılıyor. İnovasyonun asıl amacının hayatı kolaylaştırmak olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Büyük Ar-Ge bütçeleri ve maliyetleri masaya yatırılmadan önce inovatif olmak için sahip olunması gereken tek bir araç var: Farkındalık !  Fütürizm bilgi ve teknolojiyi kullanarak gelecekle ilgili alternatif senaryolar oluşturmaktır. Biz tarihimizi okuyoruz ama geleceğimizi okumuyoruz. Dünyayı iyi okumalı ve gereklerini yerine getirmeliyiz. Risk almaktan ve paylaşmaktan korkmamalıyız.”

İzmir İnovasyon Ödülleri Yarışması’nda dereceye giren 10 ürün ve projeye ödülleri törenle verildi

Yarışmada konsept fikir dalında kan şekeri takibini kontakt lensten yapılmasın sağlayan projesi ile birinci olan Canan Aslı Yıldırım’a ödülünü Juri Başkanı Alphan Manas verdi.

Yarışma juri üyelerine katkılarından dolayı plaket veren İGİD Başkanı Selim Doğanata teknolojinin hayatın her alanına olduğu gibi ekonominin, ticaretin de her aşamasında belirleyici hale geldiğini belirtti.

İzmir III. İnovasyon Ödülleri Yarışması’nda

Ödül Alan Ürün ve Projeler

İNOVATİF KONSEPT FİKİR DALINDA

· 1’cilik Ödülü: Canan Aslı Yıldırım

Ödül alan konsept fikir: Kontakt lens, glukoz algılayıcı, invazif olmayan kan şekeri takip

· 2’cilik Ödülü: Selin Hande Karasu

Ödül alan konsept fikir: Desen üretme makinesi

· 3’cülük Ödülü:  Nuri Diker

Ödül alan konsept fikir: Sosyal ağ, yapay zeka ve yiyecek sektörü

İNOVATİF ÜRÜN DALINDA

· 1’cilik Ödülü: Temiz Medikal

Ödül alan inovatif ürünü: Omurga implantları, transpediküler vida, ayarlanabilir elastik-rijid vida

· 2’cilik Ödülü: Fidaş Seracılık

Ödül alan inovatif ürünü: Hobi çiftliği, fide e-ticareti

· 3’cülük Ödülü: Onur Aydın

Ödül alan inovatif ürünü: Kolay ventilasyon, kolay entübasyon

KENT İÇİN İNOVASYON DALINDA

· 1’cilik Ödülü: LİME

Ödül alan inovatif ürünü: Atık toplama otomasyonu

· 2’cilik Ödülü: Kodeco Tasarım

Ödül alan inovatif ürünü: Enerjisinin tamamını güneş enerjisinden sağlayabilen üç tekerlekli ultra hafif kara taşıtı

· 3’cülük Ödülü: Solarux Makine Elektrik Elektronik San. Tic. Ltd. Şti

Ödül alan inovatif ürünü: Akıllı sokak aydınlatma

JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ

· Nucleo Ar-Ge

Ödül alan konsept fikir: Görme engelliler için dokunmatik ekran, bankamatik, elektro titreşim