Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

Uzay Ticareti: Ama Nasıl ? - Alper Alsan

Fütürizm Okulu’nda “En Etkili Yöntemler” dersinde her sene bir sektörü seçip uygulama yapıyoruz. Bu sene bir önceki yazımdan tahmin edilebileceği gibi konular “Uzay Turizmi” ve “2030’da UzayTicareti” idi. Bu yazıda size küçük ama motive sınıfımızla yaptığımız çalışmanın sonuçlarını paylaşacağım. Öncelikle şunu belirteyim: 20 kişilik sınıfta 6 kişi şimdiden uzaya gitmeye hazır olduğu belirtti. Fena bir başlangıç değil !

İlk çalıştığımız konu uzaya gitmek daha doğrusu tescilli “astronot” olmak için çıkmanız gereken “alçak dünya yörüngesi”ne gitmek için alınacak biletin fiyatının 10.000 ABD doları’nın altına düşeceği zaman dilimi idi (2012’de en “güvenilir” bilet 200.000 ABD Doları). Bu konu neden önemli derseniz, uzayın ulaşılabilir olmasını sağlayacak ilk ve en hızlandırıcı adım olmasından dolayı. Örneğin gen teknolojisi alanında şu anda 10.000 ABD dolarına gen haritanız çıkabiliyor ve bu hizmetin 1.000 ABD doları seviyesine bir iki yıl içinde geçilmesi bekleniyor.

İki turlu Delfi yöntemi uygulaması sonucunda 10.000 ABD dolarlık biletin 2020 ile 2028 arasında, ve daha yüksek ihtimal ile 2025’de gerçekleşebileceği ortaya çıktı. 2012-13'de ilk uçuşun planlanıyor olması, ikinci aşamada ilk zengin grubun (yaklaşık 1000 astronot) uzaya çıkmasından sonra fiyatlarda ani düşüş olabileceği tartışıldı. 100 milyon ABD doları olabilecek ve 2020’de geri alınması gerekecek bir AR-GE ile maliyetin düşebileceği ve genç nesile yönelik ulaşılabilirliğin artabileceği belirtildi. Ancak global krizler ve nüfusun yaşlanması bu senaryoya gecikme ekleyebilir.

İkinci çalışmada ise “2030’da Uzayda Ticareti” hakkında senaryo matriksi hazırlandı. Bu çalışmada senaryoyu oluşturacak olan ekonomiye etkisi ve belirsizliği yüksek iki mega itici güç veya eksen (1) doğal kaynaklar ve (2) ülkeler arası politik ve ekonomik üstünlük arayışı olarak belirlendi. Bu iki eksende oluşan dört senaryo ise şunlar oldu:

(A) Doğal kaynakların tükenmediği ama Tekellerin oluştuğu “AVATAR” senaryosu,
(B) Doğal kaynakların tükendiği ve Tekellerin oluştuğu “Kıyamet Günü” senaryosu,
(C) Doğal kaynakların tükenmediği ve çeşitliliğin hakim olduğu “Herkes için Lüküs Hayat” senaryosu ve
(D) Doğal kaynakların tükendiği ve çeşitliliğin yine hakim olmaya çalıştığı “Umuda Yolculuk” senaryosu.

Çalışma grubu olarak gelecek senaryolarından (B)’yi kesinlikle istemediğimiz, geleceğin yüksek ihtimalle (A) ile (D) arasında gerçekleşebileceği ve istediğimiz senaryonun (C) senaryosu olduğunu tartıştık. “Herkes için Lüküs Hayat” senaryosu için neler yapılabileceğini ayrı bir toplantıda tartışmakta fayda olacağı kesin ve eğer bu senaryoyu gerçekleştirebilirsek yeni kaynaklar, yeni pazarlar, yeni yerleşim alanları, farklı deneyimler ve tüm insanlar için minimum bir refah seviyesi yaratmak için büyük bir adım atmış olacağız.

Dünya çapında gerçekleşebilecek bir “Armageddon” senaryosuna karşı da hazırlıklı olmamız cabası olacak…

Kaynak: http://isimizuzay.blogspot.com/


Dr. Alper Alsan - Siemens Türkiye Sağlık Sektörü Başkan Yardımcısı - Fütüristler Derneği YK Üyesi

Siemens Türkiye Sağlık Sektörü Başkan Yardımcısı olarak Klinik Ürünler‟den ve İnovasyon ve Ar-Ge İşbirliği Yönetiminden sorumludur. İstanbul Özel Alman Lisesi, Amerika-Beloit College Değişim Programı, Boğaziçi Üniversitesi-Endüstri Mühendisliği mezunu olan Alper Alsan, İngiltere‟de Birmingham Üniversitesi‟nde yüksek lisans derecesini burslu olarak tamamlamıştır.

Türkiye‟nin Uzgörü konusundaki ilk Doktora tezini Ulusal Uzgörü çalışmaları ve Türkiye 2023 projesi konusund gerçekleştirmiştir.

Küresel bir düşünce kuruluşu olan Millennium Projesi‟nin Türkiye Başkanı ve World Future Society‟nin profesyonel üyesidir. Dergi, konferans ve kitaplarda 40‟u aşkın makale ve yazısı yayımlanmıştır.

Disiplinler arası konularda araştırmalar yapmaktadır.

Blog adresi : http://isimizuzay.blogspot.com/