Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Daha da İleri >>
  

Parmağınızın Ucundaki Dükkan - Mustafa Aykut

'AppStore' Your Fingertip Market, 'AppStore'

Bir dairenin içine çizilmiş kurşun kalem, resim fırçası ve cetvel ile oluşturulmuş 'A' harfi milyonlarca insan için dev bir dükkanın kapısındaki zil düğmesi gibi. İşaret parmaklarının ucuyla bu düğmeye basıyorlar ve anında yarım milyondan fazla farklı ürünün pazarlandığı bir aleme giriveriyorlar.

'App' sözcüğü Amerikan Diyalekt Cemiyeti tarafından 2010 yılında 'Yılın Sözcüğü' seçildi. Sanılanın aksine, Apple'ın bu sözcük üzerinde hiç bir ticari marka hakkı yok. İlk kez 2002 yılında ingilizce 'application' sözcüğünün kısaltılmışı olarak kelime dağarcığımıza eklenen bu sözcük Apple'dan önce 2006 yılında Google tarafından 'Google Apps' şeklinde kullanılmıştı. Ancak popüleritesini Apple ürünleriyle kazandı.

Raflarındaki çeşitlilik olarak, 6 Haziran 2011'de 425 bin farklı uygulamaya ulaşan Apple AppStore Temmuz 2008'de sadece 500 uygulama ile faaliyete başladı. Bugün iPAD'de kullanılan uygulamaların sayısı bile 100 bine yaklaştı. 22 Ocak 2011 sabahı Londra saatiyle saat tam 10:26'da bu dükkandan onmilyarıncı uygulama bir kullanıcının cihazına indirildi. Paper Glider adlı bu uygulamayı indiren Gail Davis adlı İngiliz topu topu 87 bin kişinin yaşadığı Orpington'da oturuyordu. Onmilyarıncı uygulamayı indirmesi ona beklemediği bir şans getirdi ve Apple'dan 10 bin dolarlık bir çek kazandı. Bir çeşit oyun olan Paper Glider uygulaması için Gail Davis hiç para ödemedi. Çünkü uygulama bedavaya indirilebiliyordu. Aslında yüzde 37'si bedavaya indirilebilen uygulamaların geriye kalanı para ile satılıyor ve bu kategoride olanların ortalama bedeli bugünlerde 3,64 dolar civarında. Her ürüne düşen kazanç ise 8700 dolara karşılık geliyor.

Google, BlackBerry, Palm/HP, Nokia ve Microsoft da benzeri satış stratejileri izleseler de Apple yarışı açık ara önde götürüyor. Apple'dan geçenlerde yapılan açıklamaya göre dünyada 160 milyondan fazla insan Apple'ın İşletim Sistemi iOS'i kullanıyor. Her iOS kullanıcısına ortalama 62 uygulama düşüyor. Her saniye 206 uygulama indiriliyor. Bu dakikada 12.360, saatte 741.600, günde 17.8 milyon uygulama anlamına geliyor. Sadece 2010 yılında indirilen uygulama sayısı 7 milyarın üzerine çıktı. Bu şimdiye kadar görülmemiş, devrim denilebilecek, şaşırtıcı bir durum. Hem uygulama geliştiren yazılımcılara, hem de uygulamaları kullanan müşterilere müthiş inovatif bir deneyim kazandırılıyor. Diğer şirketler henüz başedecek bir şey bulamadıkları için taklit etmekle yetiniyorlar. Google'ın Android İşletim Sistemini kullanan uygulamaları AndroidMarket'te, Microsoft'un Windows Mobile İşletim Sistemini kullanan uygulamaları Windows Marketplace for Mobile'da, Nokia'nınkiler Ovi Store'da, Samsung'unkiler Samsung Apps'de, Black Berry (RIM)'inkiler BlackBerry App World'de, Nintendo DSi'inkiler DSiShop'ta, Sony'ninkiler PlayStation Store'da pazarlanıyor.

Sanal alemin en hızlı büyüyen dükkanı AppStore'dan ya da benzerlerinden alış-veriş yapmak için bulunduğunuz yerin hiç önemi yok. İsterseniz İtalya'nın başkenti Roma'da, bir kafede oturmuş espressonuzu yudumlarken, ister Bangladeş'in başkenti Dakka'nın kenar mahallelerinde, evinizin kapısının önüne oturmuş mokkanızı yudumlarken aynı ürünü, aynı anda, ücretsiz ya da aynı bedeli ödeyerek cep telefonunuza, tablet PC'nize ya da müzik çalarınıza indirebilirsiniz. Coğrafyanın farklılaşmasından kaynaklanan değişik kültürlerde yaşayan insanların AppStore'da rağbet ettikleri uygulamalar da farklılıklar gösterebiliyor. Avrupalı ve Amerikalılar alış-veriş yaptıklarında en avantajlı ürünleri nerede bulabilecekleri ile ilgilenirken, Orta Doğulu ve Afrikalı kullanıcılar aile ve arkadaş çevreleri ile iletişime yönelik uygulamalara ilgi gösteriyorlar. 48 bin denek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, nerede olursa olsunlar, kullanıcılar indirecekleri uygulamaları ailelerinden birinin ya da arkadaşlarının tavsiyesi ile cihazına indiriyor. Başarılı bir uygulama adeta bir virüs gibi hızla yayılıyor. Bir uygulamanın başarı kazanmasındaki en büyük faktör ise kullanımının kolay olması ve beklentiyi tam olarak karşılaması olarak açıklanıyor. Uygulama dükkanından yapılan satışlar incelendiğinde geleneksel piyasadan farklı bazı ilginç durumlar ile karşılaşmak da mümkün. Örneğin, kitapçılarda kağıt baskısı hemen hiç satmayan bir mizah kitabı AppStore'un en çok satanlar listesinde en üst sıralara tırmanabiliyor. Buradan şu sonuç çıkarılabilir. Uygulama Dükkanlarının oluşturduğu pazar eğilimleri için gerçek pazarlar tek referans olamaz. Bu yeni pazar anlayışı kendi başına ele alınmalı, ona göre değerlendirmeli ve uyum sağlanmalıdır.

Türkiye'de de pek çok uygulama yazılımı geliştiren irili ufaklı şirket bu sanal dükkanlı dünyada yerini aldı, almaya da devam ediyor. Özellikle bankacılık ve seyahat uygulamaları çok başarılı. Birçok televizyon kanalı ve gazete AppStore'un raflarından da satılmaya başladılar. Genç ve becerikli insanlarımızın kolayca geliştirecekleri uygulama yazılımları AppStore ve diğer uygulama programı pazarlayan mecralar aracılığı ile milyonlarca kullanıcıya ulaşabilecek ve oturdukları yerden servet kazanabilecekler. Yeter ki, onlara bu imkanı veren platformları hazırlayabilelim.