İRFAN SAYAR


1951 yılında Manisa’da doğdu. Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü, Sahne ve Görüntü Sanatları İhtisas Atölyesinden mezun oldu. Akademinin ikinci sınıfındayken Oğuz Aral’la tanıştı. Gırgır dergisinde Profesyonel olarak karikatür çizmeye başladı (5 Ocak 1975).


Bu arada Prof. Zihni Sinir tipini buldu (30 Ocak 1977) 5 arkadaşı ile birlikte Mikrop dergisini çıkardı. Daha sonra Hıbır dergisi yönetiminde bulundu. Sarkis Paçacı ve Ergün Gündüz’le birlikte Hayal Mahsulleri Ofisi adıyla bir şirket kurup RR Resimli Roman dergisini çıkardı. Karikatür- heykel çalışmalarında bulundu.
Sonra yine arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı HBR Maymun dergisi kurucu ve yöneticisi olarak çalıştı.
100 orijinal karikatürden oluşan bir sergi açtı. Arnavutköy’deki atölyesinde projelerin 3 boyutlularını üretmeye başladı www.zihnisinir.com sitesini yayına açtı Vizontele filminin başkarakterin bisikleti, atölyesi ve çeşitli elektronik ve mekanik aletlerini hazırladı.


Çeşitli reklâm filmlerine özel efektler ve çizgi filmler yaptı. Prof. Zihni Sinir ve proceler kitabı Tübitak popüler bilim kitapları serisinden yayınlandı. Arnavutköy’deki atölyesini Taksim lamartin caddesine taşıdı. Atölye, ofis ve showroom’u olan yeni yerinde çalışmalarına devam ediyor. Şu anda Bilim- Teknik dergisinde her ay Prof. Zihni Sinir’i çiziyor…