Prof.Dr.İbrahim Kavrakoğlu

Robert Kolej Mühendis Mektebi’nden makina mühendisi olarak mezun olan Prof.İbrahim Kavrakoğlu doktorasını Londra Üniversitesi’nden aldıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve Rektör Yardımcılığı yapmış; Stanford Üniversitesi’nde konuk profesör ve Berkeley Üniversitesi’nde Fulbright Profesörü olarak çalışmıştır.

 

Türkiye Genel Enerji Modeli Projesi (1975), T.E.K. Yatırım Planlama Modeli (1978), Türk Suni Gübre Sanayi (1978), M.K.E.K. Ağır Sanayi Yatırımlarının Değerlendirilmesi (1979), Türkiye Elektrik Arz-Talep Modeli (1979), İstanbul Ulaşım Etüdü (1979), Konut Sektörü ve Toplu Konut Yasası (1983), Petrol Arz-Talep Modeli (1986) projelerinin direktörlüğünü gerçekleştiren Prof.Kavrakoğlu, Türkiye ekonomisi ile ilgili olarak da Ülke Ekonomisi ve Enerji (1981), Makroekonominin Dinamik Simülasyon Modeli (1983), Dengeli Gelişme İçin Ekonomi Politikaları (1989), Yatırım, Teknoloji ve Rekabet Stratejileri (1999) projelerini yürütmüştür.

 

 

Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İtalya ve ABD’de de bilimsel araştırma ve eğitim çalışmaları, yöneticilik ve danışmanlık görevlerinde bulunan Prof.Kavrakoğlu, 1985 – 1992 yılları arasında Şişe Cam Grubu’nun Başkan Yardımcılığı yanı sıra çok sayıda şirkette yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

 

Prof.Kavrakoğlu çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 100’den fazla firmaya danışmanlık yapmıştır. Halen Kavrakoğlu Consulting bünyesinde Strateji, Yönetim, Yeniden Yapılanma, Toplam Kalite, Pazar ve Marka Geliştirme, Şirket “Check-Up”ları gibi, şirketlerin performans ve rekabet gücünü geliştirmeye yönelik uygulamaları yapmaktadır. Türkiye Kalite Derneği’nin kurucularından olan Prof.Kavrakoğlu ABD’de Fulbright Senior Fellow, Franz Edelman Yönetim Bilimi Ödülü; İngiltere’de Visiting Scientist; İtalya’da C.I.S.M. Fellow; NATO-ASI Direktörü ve Dünya Enerji Kongresi Önemli Katlı Madalyası ödüllerini almıştır. 18 kitabı ve çoğu yurtdışında yayımlanmış 130 adet bilimsel makalesi vardır.