DOÇ. DR. M. RIFAT SAĞLAM

 

Çalıştığı araştırma konuları arasında Bilgi Teknolojisi, Gelecek senaryoları, Yapı güvenliği, Yapım Teknolojisi, Proje Yönetimi, Sosyal konut Politikaları, Çok Katlı Binalar, Afet Yönetimi yer almaktadır.

İ.T.Ü.den İnşaat Mühendisliğinde Lisans- 1963 Wisconsin (USA) Üniversitesinden İnşaat
Mühendisliğinde Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini aldı–1967–1975 A.B.D. de çeşitli firmalarda, Yüksek yapıların, Hastane komplekslerinin, Turizm ve sanayi yapılarının planlama ve yapım safhalarında proje yöneticisi olarak çalıştı. 1968–1977.

 

Boğaziçi Üniversitesinde Öğretim Üyeliği 1977-85, Soytaş Holding A.Ş ‘de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yaptı. 1986–1987 Meris LTD.’nin sahibi ve yönetici olarak Finans ve yatırım planlaması, Yönetim Enformasyon Sistemleri (MIS) Proje ve İnşaat Yönetimi, Turizm, Toplu Konut, Sanayi yatırımlarında, fizibilite safhasından işletmeye kadar gerekli hizmetleri verdi. 1988–2000.

Toplu konut, Bilgisayar Destekli eğitim, Turizm Yatırımları konularında bakanlıklara danışmanlık yaptı. Çok katlı Bina Kompleksleri, Sanayi Siteleri, Ticaret Merkezleri, Turizm Yatırımları, Toplu Konut Projeleri, Altyapı ve Gayrimenkul Yatırım Projelerinin geliştirilmesi, planlanması ve uygulanmasında Proje Yöneticisi olarak çalıştı. (Lake Point Tower Water Tower Place, Yeşilköy Hava Meydanı, Tuzla Deniz Harp Okulu, Ege Serbest Bölgesi, İzmir Dünya Ticaret Merkezi Gibi).

Türkiye Bilişim Derneği, İstanbul Proje Yöneticiler Derneği, NPEA- Amerikan Profesyonel Mühendisler Birliği, ASCE –Amerikan İnşaat Mühendisler Birliği, ACI – Amerikan Beton Enstitüsü, CTBUH- Kentsel Yerleşim ve Yüksek Binalar Konseyi, IREI- Uluslar arası Emlak Ve Yatırım Enstitüsü, PMI-Proje Yönetim Enstitüsü, WFS- Word Future Society, NYASNew York Bilim Akademisi gibi birçok yurtiçi ve yurtdışı meslek kuruluşlarında kurucu üye veya üyedir.

Eşi Dilek Güçlüer’ le 1981 yılında evlendi, iki kız çocuğu babasıdır (Zeynep, Aslı ).