Ali Kamil Uzun

İYİ YÖNETİM DANIŞMANLIK

Meslek insanı, Sivil Toplum Gönüllüsü, Karikatürist

Deloitte Türkiye’de Stratejik Planlama, İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörlüğü ve Aile Şirketleri Yönetim Kurulu Danışmanlığı görevlerinde bulundu. Bu alanda kariyerini bağımsız olarak sürdürmektedir.

Finans ve çeşitli endüstri kuruluşlarında; İç denetim ve bilgi sistemleri denetimi, toplam kalite yönetimi, insan kaynakları, eğitim ve iletişim konularında 45 yıllık uygulama ve üst düzey yöneticilik deneyimine sahiptir. Yönetim Kurullarında Denetimden Sorumlu Komite Başkanlığı görevleri bulunmaktadır.

İnsan Kaynakları, Eğitim ve İletişim konularında üst düzey yöneticilik yapmıştır.

Türkiye İç Denetim Enstitüsünün kurucusu olup Türkiye’de iç denetim ile ilgili mesleki örgütlenmenin sağlanması, Uluslararası İç Denetim Standartlarının Türkiye’de uygulanması ve yaygınlık kazanması, uluslararası sertifikalı iç denetim programı ve sınavının başlatılmasına öncülük etmiştir. ECIIA (Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Lisans ve İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans Mezunudur. İstanbul, Marmara, Galatasaray, Yeditepe, Bahçeşehir ve Anadolu Üniversitesi TİDE İç Denetim Seminerleri öğretim görevlisidir.

Bahçeşehir Üniversitesi ve Fütürist Akademide “Gelecek Bilgisi” üzerine seminer dersleri vermektedir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (CPA), CFE (Ceritfied Fraud Examiner), CRMA (Certification on Risk Management Assurance), CAC ( Certified Advanced Coach) ruhsat ve sertifikalarına sahiptir.

Kurumsal Yönetim, Risk Yönetimi, İç Denetim, Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi, Aile Şirketleri üzerine çok sayıda yazı ve makaleleri, eğitim ve seminer çalışmaları, editörü, yazarı ve katkıda bulunduğu kitap ve yayın çalışmaları bulunmaktadır.

Çeşitli sivil toplum, iş ve meslek örgütlerinde rol ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Dünya Gazetesi ve İ.Ü. İşletme Fakültesi tarafından “2007 Yılın İşletmecisi” seçilmiştir.

2012 yılında Rotary Meslek Üstün Hizmet Ödülü, 2013 yılında Türkiye İç Denetim Enstitüsü Farkındalık Ödülüne, 2018 yılında TURCOMONEY Dergisi özel ödülüne layık görülmüştür.

2021 yılında İstanbul Çevre Konseyi tarafından çevre, doğa ve tarihin korunması konularında çalışmalarından dolayı ödüllendirilmiştir.

Karikatürist. Yurt içi ve dışı sergilerde eserleri sergilenmiş, çeşitli yayın organlarında karikatürleri yayınlanmış ve yayınlanmakta olup, ödülleri bulunmaktadır.