Birol Güven
Senarist, Yapımcı, Yönetim Kurulu Başkanı – MinT

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi bölümünden mezun olduktan sonra bir süre öğretmenlik yapan Birol Güven, turizm sektöründe tur operatörü olarak çalıştı.

Hikaye yazma hobisini 1997 yılında profesyonelce yapmaya başladı. MinT Motion Pictures adlı şirketi kurarak senaryo ekibiyle birlikte 2.000 den fazla bölümlük 50 TV projesine imza attı. TV projeleri arasında yer alan Çocuklar Duymasın’ın 2002-2004 yılları arasında tekrar bölümleri bile gün birincisi olmuştur. Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım, Dersimiz Atatürk, Mandıra Filozofu, Mandıra Filozofu İstanbul, Merdiven Baba, Sebahat & Melahat, Pamuk Prens, Martı, Dijital Esaret, Masallardan Geriye Kalan filmleriyle sinema sektörüne de adım attı.

Ortak yapımcısı olduğu Güzel Günler Göreceğiz filmi 2011 yılında Antalya Film Festivali’nde en iyi film ödülünü aldı.

Dünya Engelliler Vakfı Kurucu Üyesidir.

Kamera önü ve kamera arkası eğitimleriyle sinema sektörüne vasıflı elemanlar yetiştirdiği MinT Akademi’nin kurucusudur.

Hem Senaryo Yazarları – Yönetmenler Meslek Birliği’nin hem de Yapımcılar Derneğinin kurucu üyeliğini yaptı. Televizyon Sinema Meslek Birliği’ne ve Yapımcılar Derneği Başkanlığına seçilen Birol Güven sinemada en hızlı büyüyen yapım şirketi MinT Film Yapım A.Ş’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır.

360 ekranlarından Gelecek Geliyor isimli programını hazırlayıp, sunmaktadır.

Fütüristler Derneği’nde 2020-2021 döneminde Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yerine getirmiştir.